Kategoritë

zoomable
Sapun i zi Afrikan (Fruits)

Sapun i zi Afrikan (Fruits)

1000 lekë

 

Prodhuar me receta sekrete Afrikane të kaluara nga brezi në brez . 
Përbërësit thelbësorë të sapunit të zi afrikan përfshijnë bimë vendase .

Sapo mblidhet lënda bimore, duke i tharë në diell, më pas duke i pjekur në një temperaturë të qëndrueshme deri sa të kthehet në hiri.

Hiri pastaj shtohet në ujë dhe yndyrna të ndryshme si vaj kokosit, gjalpë shea, dhe vaj kernel palme.

Kjo përzierje nxehet dhe dorëzohet për të paktën 24 orë derisa të fillojë të ngrij para se të nxirret dhe të lihet për për dy javë.

 

Përbërësit:
• Vaj Palme 
• Osun (Camwood)
Vaj Kokosi
• Ekstrakt Limoni 
Vitamine E
• Mjalte Natyrale
Gjalp Shea 
• Ekstrakt Aloe Vera
Etje...


1. Pastrues Natyror
Ashtu si çdo sapun , sapun afrikan i zi është një pastrues efektiv.

Acidi laurik në vaj palme dhe vaj kokosit krijojnë një aromë të këndshme dhe natyrisht antimikrobik.

Për shkak të pranisë së gjalpi shea në sapunin e  zi afrikan, ai do të pastrojë fytyrën dhe trupin tuaj duke eliminuar yndyrën nga lëkura.

 

2. Special për të gjitha llojet e lëkurës
Nëse keni lëkurë të thatë, lëkurë me yndyrë, ose një kombinim i këtyre dyjave, sapuni i zi afrikan punon mrekulli për çdo lloj të lëkurës.

Falë të vajit të kokosit, ky sapun eleminon thatësirën duke hidratuar thellë lëkurën. 

Gjalpi shea mund të shtojë lagështi, por vaji i kokosit mund të ndihmojë në parandalimin e gjëndrave të tepërta të yndyrës .

 

3. Lufton aknet në fytyre
Përveç fuqive të pastrimit , sapuni afrikan i zi gjithashtu përmban lëndë ushqyese dhe acide yndyrore të tjera që e bëjnë atë një luftëtar të fuqishëm të akneve. 

Përmbajtja e sheas së sapunit ndihmon në riparimin e qelizave të dëmtuara. 

Vetitë e tij antimikrobike mund të pastrojnë edhe puçrrat e rënda të shkaktuara nga bakteret Propionibacterium acnes.


4. Reduktimi i rrudhave
Shfrytëzimi i dy përbërësve, kakao dhe lëvozhgë osuni janë një burim i pasur i antioksidantëve, të cilët mbrojnë lëkurën nga dëmtimi i radikaleve të lira, gjë që është shkak i plakjes së parakohshme të lëkurës, rrudhave dhe linjave të fytyrës.

6. Tonifikim i lëkurës
Sapuni ndihmon në eleminimin e njollave që mund të shkaktohet nga dielli, njollat nga puçrra fytyre ose  lëndime të tjera të lëkurës . 

7. Trajim ekzemë .

Sapun i zi Afrikan mund gjithashtu të zbutë acarimet e shkaktuara nga ekzemë, psoriazis  dhe alergji të lëkurës.

Pa kimikate artificiale që mund të irritojnë lëkurën e ndjeshme, sapuni afrikan i zi është i pasuruar me shumë gjëra që mund të kundërsulmojnë dhe të shtojnë lagështi në epidermë.

Vaj kokosit, gjalpë shea, dhe vaj palme në veçanti sigurojnë hidratim të thellë të lëkurës.8. Minimizimin e plagëve , strijave .
Kombinimi unik i përbërësve në sapun afrikan të zi gjithashtu nënkupton se është i shkëlqyeshëm për zvogëlimin e shfaqjes të plagëve të fytit, të plagëve të lëkurës nga e kaluara dhe shenja të strijave.

Gjalpë Shea është një vaj i konservuar mirë për riparimin e indeve të lëkurës dhe rritjen e prodhimit të kolagjenit.

Vaj palme të kuqe është një burim i mirë i vitaminës E, një element i rëndësishëm për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme. Dhe së fundmi, acidet yndyrore esenciale në vajin e palmësndhe vaj kokosit mbështesin rigjenerimin e qelizave të lëkurës për të ndihmuar që plagët të zhduken.

 

9. Ky sapun është gjithashtu perfekt per të hequr make up-in.

 

 

Përdorimi:

• Aplikoni sapunin në fytyrë me majë të gishtave dhe butësisht fshijeni.

• Shpërlajeni me ujë të ftohtë për të ndihmuar në zvogëlimin e djegies dhe skuqjes.

• Për të shmangur ose zvogëluar efektet e pakëndshme, mos e lini sapunin në fytyrë për një kohë të gjatë.

• Sapun i zi është i përshtatshëm për çdo llojë të lëkurës, mund të përdoret çdo ditë dhe është e shkëlqyeshme për pastrimin e make up-it.

• Nëse keni ndonjë efekt të pakëndshëm, përdorni sapunin më pak ose më pak sapun në çdo pastrim.

• Kur ekspozohet ndaj ajrit, sapuni i zi mund të zhvillojë një fill të hollë dhe të bardhë.

Kjo nuk është myk, dhe sapuni ende përdoret.

 

 

Bio Herbal Albania Prill/2018