Kategoritë

zoomable
Uthull Hithre - Nettle Vinegar

Uthull Hithre - Nettle Vinegar

800 lekë

UTHULLA E HITHRËS

100% Organike / Bio MADE IN KOSOVA

 

Kur hamë ushqim sezonal, ne qëndrojmë në ekuilibër me mjedisin tonë dhe jemi më të aftë të tolerojmë ndryshimet sezonale dhe të jemi të shëndetshëm.

Hithra për shekuj me radhë nga shumë kultura në botë është përdor si ushqim dhe ilaç.

Tradicionalisht hithra ishte një tonik pranveror, një nga zarzavatet më të hershme dhe të bollshme, i cili është gjithashtu shumë i pasur me lëndë ushqyese, dhe si diuretik.

Uthulla është një zgjedhje e shkëlqyeshme sepse është e hidhur dhe e thartë dhe ka një efekt detoksifikues në mëlçi.

Hithra është e pasur me kalcium dhe hekur dhe përmban kalium, zink dhe bakër.

Hithra është gjithashtu e pasur me vitamina B, dhe vitamina A, C, D dhe K.

Një përdorim tjetër tradicional me popullaritet të qëndrueshëm është si një tonik imunitar për të ndihmuar ata me alergji sezonale të frymëmarrjes.

Mjekon infeksionet në kanalet urinare dhe problemet me PROSTATË.
Parandalon dhe shëron sëmundjet reumatike siq janë REUMATID ARITRITHIS- dhimbjet e eshtrave dhe nyjeve.

Receta e famshme e testuar në Institutin Francez të shëndetësisë për dhimbjet e eshtrave dhe nyjeve, pra dhimbjeve reumatike është kjo si më poshtë:
2 herë në dite në gotë normale me 200 ml ujë të nxehtë tretet 1 lugë gjelle me uthull dhe 1 lugë me mjaltë, perzihet mirë dhe pihet në mëngjes dhe në mbrëmje. Pas 7 ditëve vrehet permirsimi tek pacientat.Benefitet (të mirat, përfitimet) e uthullës së hithrave:

• Pastron mëlqinë, detox,
• Pastron kanalet urinare,
• Stabilizon prostatën,
• Ndihmon me organet e tretjes,
• Ndihmon për yndyrë në gjak,
• Rregullon tensionin e gjakut,
• Stabilizon nivelin e sheqerit në gjak,
• E pasur me minerale, Hekur, Magnez.

 

Sasia: 500 ml

 

NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR I TEKSTEVE;

TE GJITHA TE DREJTAT E REZERVUARA PER 
© BIO HERBAL ALBANIA